Kominki zasilane błękitnym paliwem posiadają zalety tradycyjnych urządzeń na drewno, a dodatkowo nie wymagają stałej obsługi, czyszczenia z popiołu i uzupełniania opału. Nie można jednak zapominać o zasadach ich prawidłowego użytkowania, a szczególnie przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto sprawdzić stan całej instalacji. Na co zwrócić uwagę, by korzystanie z kominków gazowych było w pełni bezpieczne?

 

 

Ze względu na wygodę użytkowania oraz ekologiczny charakter urządzenia te zyskują coraz większą popularność. Aby zapewniały nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo codziennego użytkowania, należy pamiętać o kilku kwestiach.

Urządzenia z certyfikatem.
Przed zakupem warto sprawdzić, czy kominek posiada specjalny certyfikat CE. – Gwarantuje on wysoki stopień bezpieczeństwa i świadczy o tym, że kominek przeszedł szereg testów pozwalających wyeliminować potencjalne zagrożenie. Urządzenia grzewcze z takim certyfikatem spełniają rygorystyczne dyrektywy Unii Europejskiej, dzięki czemu są bezpieczne dla zdrowia użytkowników oraz przyjazne dla środowiska Tego typu kominki wymagają również cyklicznych przeglądów serwisowych. Raz w roku wykonuje je osoba z uprawnieniami do kontroli urządzeń gazowych.

Szczelna instalacja to podstawa bezpieczeństwa.
Po podłączeniu systemu do sieci gazowej koniecznie należy sprawdzić szczelność wykonanych połączeń za pomocą specjalnego czujnika. W przypadku stwierdzenia przecieków – instalator powinien zamknąć zawór odcinający dopływ gazu i ponownie przeprowadzić montaż poszczególnych elementów zestawu. Przy problemach z drożnością instalacji lub dopływem paliwa urządzenie po prostu się wyłączy. Jeśli poszukujemy dodatkowego zabezpieczenia – można zaopatrzyć się w czujnik stężenia gazu i czadu.

Bezpieczeństwo eksploatacji  – zabezpieczenia we wkładzie gazowym.
Gazowe kominki, z racji tego, że muszą spełniać wygórowane wymogi bezpieczeństwa, są w szczególny sposób bezpiecznymi urządzeniami. Już na domowej instalacji gazowej, zgodnie z przepisami, powinien znajdować się zawór odcinający. Zamknięta komora spalania to najwyższy stopień bezpieczeństwa, Powietrze do spalania pobierane jest wyłącznie z zewnątrz przez system koncentryczny – komin powietrzno spalinowy. Przy jakichkolwiek problemach z drożnością przewodu powietrzno spalinowego lub dopływu gazu, kominek gazowy jest automatycznie wyłączany. Przed przypadkowym wypływem gazu, urządzenie chronione jest w pełni przez termoelektryczny iskrownik, a przed ewentualnym nadmiarem gazu chroni je rewizja ciśnieniowa – klapy bezpieczeństwa.